Криптовалюта – це віртуальні гроші, які на відміну від фіатних коштів не мають фізичного вираження. Одиницею такої валюти є «coin», що в перекладі з англійської мови означає «монета». Особливістю грошової одиниці є захищеність від підробки, адже в ній зашифровані дані, які не підлягають дублюванню.

 Ключовою особливістю криптовалюта є відсутність будь-якого внутрішнього або зовнішнього адміністратора. Тому банки, податкові, судові та інші державні або приватні органи не можуть впливати на транзакції будь-яких учасників платіжної системи.

Передача криптовалюти незворотна – ніхто не може скасувати, заблокувати, оскаржити або примусово (без приватного ключа) здійснити транзакцію. Однак учасники угоди можуть добровільно тимчасово взаємно блокувати свої криптовалюти в якості застави або встановити, що для завершення / скасування угоди потрібна згода всіх (або довільних додаткових) сторін.


Навігація по матеріалу:

 1. Відмінні якості, що характеризують криптовалюти
  • Позитивні риси
  • Негативні риси
 2. Простими словами
 3. Різноманітність монет
  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Litecoin
  • Zcash
 4. Чим криптовалюта відрізняється від долара?

Відмінні якості, що характеризують криптовалюти

Всі криптовалюти існують за допомогою технології блокчейн (Blockchain), для кращого сприйняття принципів роботи блокчейна розглянемо на інфографіку:


Щоб розібратися в суті криптовалюти, варто виділити її переваги і недоліки.

Позитивні риси
 • Відкритість коду. Завдяки цій особливості, кожен бажаючий може добувати віртуальні монети. Незважаючи на складність процесу, багато людей все ще заробляють собі на життя таким способом.
 • Анонімність. На відміну від класичних електронних грошей, операції з якими легко відслідковуються, отримати інформацію про господаря криптовалютного гаманця не вийде. Доступний тільки номер гаманця і обмежені дані за сумою на рахунку.
 • Децентралізація. Криптовалюта є незалежною грошовою одиницею. Її емісію ніхто не регулює і не контролює рух коштів на рахунку. Саме ця особливість приваблює багатьох учасників Мережі.
 • Обмеженість. Як правило, криптовалюта випускається в обмеженому обсязі, що виключає ризики інфляції через надмірну активність емітента.
 • Надійність. Зламати, підробити або здійснити інші подібні маніпуляції з віртуальною валютою не вийде – вона надійно захищена.

Негативні риси
 • Відсутність гарантій. Кожен користувач персонально несе відповідальність за свої заощадження. Тут немає регулюючих механізмів, тому в разі крадіжки довести що-небудь і повернути гроші не вийде.
 • Криптовалюта є непередбачуваною, адже залежить від поточного попиту, який, в свою чергу, може змінюватися на тлі змін в законодавстві, поточних думок і інших чинників. З цієї причини мають місце коливання ціни віртуальних грошей.
 • Ризик заборони. Державні структури з побоюванням підходять до криптовалют. Багато країн ввели обмеження щодо її використання, а порушники можуть нарватися на штраф або навіть тюремний термін. При цьому ряд європейських держав ще знаходиться на шляху до пошуку компромісу в питанні використання таких грошей.
 • Небезпека втрати. «Ключем» доступу до електронних грошей є спеціальний пароль. Якщо його втратити, то криптомонети що знаходяться в гаманці стають недоступні.
 • З ростом складності формування блоків втрачає актуальність і майнінг віртуальної валюти. Витрати на купівлю обладнання і витрати на оплату електроенергії просто не окупляться. Ось чому останні роки користуються попитом спеціальні компанії, які мають у розпорядженні необхідні потужності.

Термін «криптовалюта» увійшов в ужиток після публікації статті, що розповідає про біткоіни – цифрову валюту і платіжну систему.

Біткоіни – дітище Сатоши Накамото, але що за людина або група людей ховається за цим псевдонімом, досі достеменно не відомо. Концепцію децентралізованої платіжної системи Накамото представив 31 жовтня 2008 року. Її основні принципи: анонімність для всіх учасників, захист від шахрайства і незалежність від контролюючих організацій.

Мережа біткойнов складається з пов’язаних між собою блоків транзакцій. Кожен наступний блок містить інформацію про попередній, так що можна вибудувати їх у єдиний ланцюг і отримати відомості про всі здійснені раніше транзакції (але не про власників біткоінів). Процес створення нових блоків називається Майнінг. Щоб в мережі з’явився черговий блок, необхідно згенерувати для нього криптографічний підпис. У нагороду ви отримуєте нові біткоіни. До речі, їх емісія – процес зовсім не нескінченний. Заздалегідь відомо, що всього може бути створено не більше 21 мільйон біткоінів.

Спочатку створювати блоки було відносно просто, з цим справлялися і майнери-одинаки. Згодом складність росла, для майнінгу були потрібні солідні обчислювальні потужності, тому майнери почали об’єднуватися в пули і добувати нові біткоіни спільними зусиллями.


Простими словами

Якщо гранично все спростити, то пояснити феномен біткоінів можна на прикладі кришечок від лимонаду (так, привіт фанатам Fallout). Припустимо, що підробити ці кришечки не можна, пробігтися по магазинах і скупити весь лимонад теж: він більше не виробляється. Кількість кришок обмежена і заздалегідь відома, так що треба просто бродити і дивитися під ноги – раптом натрапите на кришечку.

Як і будь-який обмежений ресурс, кришечки володіють певною цінністю, зростаючою у міру збільшення попиту. Перші кришки знайти легко, але чим далі, тим складніше. Людям доводиться об’єднуватися в групи і витрачати чимало часу і сил, щоб відшукати чергову кришечку. Видобуток вони обмінюють на всякі необхідні речі, а багато хто й зовсім робить запаси кришок в надії на те, що з часом їх курс стане тільки вище.


Різноманітність монет

На сьогодні існує кілька тисяч найрізноманітніших криптовалют, але 50% з них – це мильні бульбашки. Найпопулярніші і надійні на сьогоднішній день:

Bitcoin

Біткоіни найпопулярніша криптовалюта і, образно висловлюючись, родоначальник жанру. Своєю появою Bitcoin поклав початок розвитку всіх інших подібних валют. Розробником є ​​прихована група програмістів, які називають себе Сатоши Накамото.

Варто відзначити, що творці BTC залишили вільний код своєї розробки, що дало можливість іншим фахівцям створювати на цій основі вже нові типи криптовалют. Емісія BTC обмежена кількістю в 21 млн (на даний момент ця межа ще не досягнута).

Ethereum

Ефіріум це платформа для створення децентралізованих онлайн-сервісів на базі блокчейна (Dapps, Decentralized applications, децентралізованих додатків), що працюють на базі розумних контрактів. Реалізована як єдина децентралізована віртуальна машина. Був запропонований засновником журналу Bitcoin Magazine [en] Віталіком Бутеріним в кінці 2013 року, мережа була запущена 30 липня 2015 року.

Будучи відкритою платформою (open source), Ethereum значно спрощує впровадження технології блокчейн, що пояснює інтерес з боку не тільки нових стартапів, але і найбільших розробників ПЗ, таких як Microsoft, IBM і Acronis. Помітний інтерес до платформи проявляють і фінансові компанії.

На відміну від інших криптовалют, автори не обмежують роль ефіру платежами, а пропонують його, наприклад, в якості засобу для обміну ресурсами або реєстрації угод з активами за допомогою розумних контрактів, зокрема автори назвали ефір «криптотопливом» для виконання розумних контрактів тимчасової мережею. Ефір продається на сервісах по обміну, а капіталізація загальної кількості ефіру перевищила тридцять мільярдів доларів.

Litecoin

Дана грошова одиниця була заснована програмістом Чарлі Лі, який в минулому працював в компанії Google. Випуск Лайткоін було розпочато в 2011 році. Основний задум цього твору в тому, щоб стати своєрідним аналогом срібла на ринку цифрових фінансів, при врахуванні того, що вже відомий вам Bitcoin часто асоціюється зі своєї вартості з золотом. Емісія LTC обмежена 84 мільйонами.

Zcash

Zcash це криптовалюта з відкритим вихідним кодом, розроблена компанією Zerocoin Electric Coin Company, що забезпечує конфіденційність і вибіркову прозорість транзакцій. Платежі Zcash публікуються в загальнодоступному ланцюжку блоків, але відправник, отримувач і сума транзакції залишаються приватними.

Торговий символ Zcash, ZEC, не є офіційним ISO 4217. Як і біткоіни, Zcash має фіксований загальний запас в 21 мільйон одиниць. Вперше валюта анонсована 20 січня 2016 року.


Чим криптовалюта відрізняється долара?

Особливості Bitcoin, що відрізняють його від інших видів електронних і паперових грошей:

 1. Децентралізація та доступність. Мережа Bitcoin є поєднанням всіх клієнтських програм (гаманців) та розподіленої бази даних blockchain (блокчейн, ланцюжок блоків), яка зберігається на кожному комп’ютері, де встановлено повний клієнт. Блокчейн є повністю відкритий для перегляду реєстру всіх операцій в системі. Підключення до цього реєстру можливо за допомогою власного гаманця або веб-інтерфейсу спеціальних сервісів моніторингу з будь-якої точки світу, без паролів і будь-який інший авторизації.
 2. Повна прозорість розрахунків. Історію будь-якого платежу можна (теоретично) відстежити до самого моменту генерації монет і він ніколи не буде видалений з бази даних. Знаючи тільки адреса Bitcoin, можна в будь-який час дізнатися всі транзакції, прийняті цією адресою або відправлені з нього.
 3. Вільний вибір ступеня участі. Ви можете встановити офіційний клієнт Bitcoin Core, який зберігає всю історію транзакцій. Якщо вам не потрібна автономна робота і аналіз блокчейна, можна встановити один з легких або мобільних гаманців, які вимагають значно менше ресурсів. Якщо ж ви збираєтеся тільки оплачувати невеликі покупки в дорозі або просто спробувати технологію – досить буде мобільного або он-лайн гаманця. Для максимальної безпеки існують апаратні гаманці з додатковими ступенями захисту.
 4. Відсутність контролю за мережею. Так як блокчейн – розподілена база, створена на основі рівноправних вузлів, мережа біткойнов не має контролюючого центру, який може заморозити будь-якої рахунок, змінити кількість грошових одиниць в системі, заблокувати або скасувати платіж. Є невеликі комісійні, розмір яких на практиці майже невідчутний і не залежить від суми переказу. Угоди в системі є безповоротними так само, як і операції з готівкою.
 5. Можливість анонімних розрахунків. Біткойн надає зручний і при бажанні анонімний засіб розрахунків, адреса – номер рахунку в системі – не пов’язаний з його власником, і для його відкриття не потрібно ніяких документів. Це рядок довжиною близько 34 символів з цифр і букв латинського алфавіту в різному регістрі. Адреса виглядає, наприклад, так: 1BQ9qza7fn9snSCyJQB3ZcN46biBtkt4ee. Його можна перевести в форму QR-коду або іншого двомірного коду для зручності розрахунків, а також передати як є.
 6. Нагорода за підтримку мережі. Нові біткоіни надходять в обіг у вигляді нагороди для тих, хто здійснює обчислювальні операції, що забезпечують передачу транзакцій. Обчислення отримали назву Майнінг, від англійського слова «mining» – видобуток корисних копалин. Тих, хто займається цими обчисленнями, називають «Майнер». Їх завдання полягає в тому, щоб записати в один блок всі транзакції, які відбулися в мережі з моменту випуску попереднього (в середньому 10 хвилин), і «запечатати» його складним криптографічним підписом. Наступний блок обчислюється на основі підпису попереднього, що дає гарантію безповоротності транзакцій, а також запобігає потраплянню в систему «фальшивих» грошових знаків. Так блоки зчіплюються між собою, утворюючи ланцюжок – блокчейн.
 7. Неперевершений захист. З кожним новим блоком росте обчислювальна потужність, необхідна майнеру для розрахунку всього ланцюжка з нуля, і чим довше ланцюг – тим важче «зламати» мережу. На сьогоднішній день біткоіни – це децентралізована обчислювальна мережа, продуктивність якої більш ніж в 8 разів (по швидкості розрахунку хеш SHA-256) перевищує сумарну обчислювальну потужність всіх суперкомп’ютерів у світі. Для того, щоб захопити над нею навіть обмежений контроль, потрібні величезні ресурси і витрати в сотні мільйонів доларів.
Сподобалось? Поділись!
 •  
 •  
 •  
 •