У цій статті ми розповімо про основні інструменти, за допомогою яких відбувається видобуток криптовалют. Розглянемо комплектацію, збірку і настройку ферми для майнінгу, а також підбір оптимальної комплектації.

Майнінг ферма – це звичайний комп’ютер з підключеними до нього відеокартами, стандартна домашня ферма включає в себе від 4 до 6 відеокарт. Така кількість є оптимальною з точки зору вибору материнської плати і блоку живлення (серверного або двох звичайних синхронізованих). За допомогою спеціальної програми (майнера) комп’ютер-ферма забезпечує віддачу обчислювальної потужності на користь системи Блокчейн, тієї криптовалюти, яку добуваєте в даний момент.

Відеокарти, як правило, використовуються звичайні серійні (як для ігор і звичайної роботи), але в липні 2017 року почали з’являтися спеціальні лінійки відеокарт для майнінгу від NVIDIA P106-100 і P104-100 (аналоги серійних GTX 1060 і GTX 1080). Вони адаптовані для майнінгу і відрізняються від серійних великим хешрейтом на видачі (швидкістю видобутку), але і меншою гарантією – 3 місяці. Відеокарти P106-100 і P104-100 вже є у відкритому продажі. Але з огляду на дуже короткиц гарантійний термін, дані модельні лінійки не отримали велику популярність і у майнерів.


Навігація по матеріалу:

 1. Навіщо потрібні майнери в системі Blockchain?
 2. Перелік етапів для початку видобутку криптовалюти
 3. Що будемо добувати на фермі – біткоіни або альткоіни?
 4. З чого складається стандартна майнінг ферма
 5. Як самому зібрати ферму для майнінгу – дві найкращі відео інструкції!
  • Материнські плати
  • Райзер
  • Процесор
  • Відеокарти для майнінгу
  • Блоки живлення для майнінг ферми
  • Налаштування Windows і пулу для майнінгу
 6. Як отримати свій гаманець криптовалюти?

Навіщо потрібні майнери в системі Blockchain?

В системі Блокчейн дані зберігаються в базі своєрідних ланцюжків – блоків. Кожен комп’ютер збирає свій ланцюжок окремо від інших і, якщо йому вдалося випередити всіх інших, то отримує винагороду у вигляді фіксованої суми. Фактично майнери забезпечують працездатність криптовалюти в тому вигляді, в якому вона існує.


Перелік етапів для початку видобутку криптовалют:

 1. Купуємо кілька відеокарт (оптимально 4-8) з хорошим охолодженням і найкращим співвідношенням хешрейта (продуктивність) / вартість, також не потрібно забувати про обсяги пам’яті, наприклад в 2017 році деякі криптовалюти (наприклад Ефіріум) не можна було добувати картами 2 Gb і нижче через обсяг DAG файлу, а до 2018 року він зросте до 4 Gb і для його видобутку будуть потрібні карти на 6 Gb і вище.
 2. Купуємо хороший потужний блок живлення, тому що споживання буде велике – від 0,7 до 2,5 кВт. Є два варіанти – серверний блок живлення або два звичайних (синхронізованих спеціальним кабелем). У обох варіантів є свої переваги, вирішувати вам.
 3. Споруджуємо конструкцію, на зразок серверної стійки, на якій монтуємо і збираємо ферму. Таких конструкцій є багато в продажу, середня ціна 700грн.
 4. Підключаємо і збираємо все, як звичайний ПК, але відеокарти підключаються спеціальними райзерами (Molex або 6pin).
 5. Встановлюємо Windows (бажано 10 версії), налаштовуємо програмне забезпечення (майнер, утиліта для розгону та інше), запускаємо добування!

Звичайно це дуже короткий перелік дій. Далі ми розглянемо процес складання та налаштування більш детально.


Що будемо добувати на фермі – біткоіни або альткоіни?

Майнінг Bitcoin на відеокартах сьогодні не має сенсу, так як складність мережі занадто висока, завдяки чому на GPU видобуваємо альтернативні монети (альткоіни – Ethereum, Zcash, Monero). Якщо хочете майнити саме Bitcoin (BTC), то для цього є такі варіанти:

 • Хмарний майнінг на сервісах Hashflare і GenesisMining – найкращий варіант видобутку біткоінів на 2017-2018 рік, та й в принципі оптимальний варіант для майнінгу будь-якої популярної криптовалюти, тому що не вимагає великих вкладень, малий період окупності, немає проблем з налаштуванням і підтримкою працездатності обладнання.
 • Спеціальне обладнання ASIC призначене для видобутку виключно BTC (найдорожче рішення і дуже довгий період окупності).
 • Майнінг відеокартою альткоінів з миттєвою конвертацією в Bitcoin на сервісі NiceHash (не найвигідніший варіант для відеокарт, але заробіток йде відразу в BTC).

З чого складається стандартна майнінг ферма

 • SSD-диск (його переваги полягають в стабільності і швидкості роботи);
 • Процесор;
 • Відеокарти GPU (оптимально 4-8 шт.);
 • Материнська плата;
 • Блок живлення (з запасом на 20-30% від максимального споживання всієї системи);
 • Райзер (по одному на кожну відеокарту);
 • Оперативна пам’ять (достатньо 4 Гб);
 • USB WatchDog;
 • Емулятор монітора.

Останні два пункти не обов’язкові для функціонування ферми, але USB WatchDog підвищує стабільність роботи, коли вас немає поруч і сталося короткочасне вимкнення електрики. А емулятор монітора дозволяє запускати ферму без монітора, попередньо потрібно встановити TeamViewer в автозавантаження.


Як самому зібрати ферму для майнінгу – дві кращі відео інструкції!

Про те як самостійно зібрати ферму докладно розказано в цих відео, кожне демонструє процес підключення та налаштування від початку до кінця, включаючи реєстрацію на пулі і настройку майнера.


Поради щодо вибору обладнання для ферми:

Материнські плати

Основні критерії вибору материнської плати для майнінгу:

 • Ціна
 • Кількість портів PCI-E x16, PCI-EXPRESS x1 і M.2

Примітка: всі порти PCI повинні бути АКТИВНИМИ (бувають запаралелені, і тоді працює тільки один з пари!).

Ціна повинна бути якомога дешевшою, а портів якомога більше, і  з максимально зручним розташуванням. Є плати, що позиціонуються, як спеціалізовані материнські плати для майнінгу, наприклад, серія ASRock BTC або плати від Biostar.

Є популярні в майнінгу плати ASUS PRIME H270-PLUS їх майже ніде немає в наявності, через те, що вони є в різних гайдах. Зазвичай люди не хочуть або не можуть вибирати самі, тому сліпо слідують тому, що їм пишуть. А насправді аналогічних варіантів є безліч.


Налаштування материнської плати для майнінгу

Для нормальної роботи, відключіть в BIOS все зайві функції, наприклад, звук і usb 3.0 порти. Далі в Standart SMOS Features перемикаємо пункт Halt on на No Errors (потрібно для того, щоб не було перевірки на помилки на початку і ферма швидко стартувала після того ж перезавантаження). Відключаємо (DISABLED) функцію HDD S.M.A.R.T. Шукаємо функцію AC Back і включаємо її (ферма буде автоматично запускатися після подачі живлення).

В кінці ставимо завантаження з флешки для установки Windows 10. Для деяких плат, потрібні додаткові налаштування, наприклад, для ASUS PRIME H270-P потрібно включити пункт 4g Decoding (advanced \ system agent), якщо там цього пункту немає, то просто поновіть BIOS.


Райзери

Підключатися карти будуть через райзер (спеціальні перехідники). Вони універсальні, підключаються як до PCI-E x16 так і до PCI-E x1 портів. Купувати потрібно рейзери тільки USB 3.0 і дивіться, щоб провід був якомога довшим, наприклад, 60 см.

Райзери відрізняються версіями, головна відмінність – роз’єми під живлення. Вибирайте їх виходячи з переліку вільних на вашому блоці живлення. Підключаючи живлення ферми, приплюсуйте до споживаної потужності вашої карти і райзери, близько 80 Вт. БУДЬТЕ уважні ПРИ ПІДКЛЮЧЕННІ РАЙЗЕРА В СЛОТ PCI-E x16, його можна підключити не тим боком і він увійде в роз’єм. Результат буде плачевним. Слідкуйте за положенням ключа на роз’ємі.

Для того, щоб підключити додаткову карту в порт M2 вам знадобиться спеціальний перехідник.


Процесор

Майнінг на процесорі не особливо актуальний в 2017. Тому вибирайте найпростіший і недорогий процесор для вашої ферми, ґрунтуючись на сокеті вашої материнської плати. Процесор повинен запускати Windows 10 і роботу майнера. Підійдуть процесори такого плану – Celeron G1840 BOX. Вибирайте BOX версію, вона йде в комплекті з кулером.


Відеокарти для майнінгу

Мабуть, головне питання. Яку відеокарту вибрати для майнінгу? В даний момент питання ускладнене наявністю карт в магазинах, а вірніше їх відсутністю. Для приблизного аналізу заробітку з майнінгу на конкретних відеокартах існують спеціальні калькулятори доходу і окупності, які дають актуальні дані он-лайн на даний момент, тому складність мережі і курс постійно змінюються. Тут ви можете подивитися скільки принесе вам ферма з тими чи іншими картами на різних монетах. – http://whattomine.com/coins

Є відмінності в продуктивності карт при майнінгу певних монет. Наприклад, на картах від AMD ефективно видобувати Ethereum, а на картах Nvidia – Zcash.

На поточний момент найбільш актуальні наступні карти:

 • Nvidia: GTX 1050ti, GTX 1060, GTX 1070, GTX 1080 1080ti.
 • AMD Radeon: RX 470, RX 480, RX 570, RX 580.

На картах від AMD необхідно прошивати BIOS для більшої продуктивності. І докупити емулятор монітора, для стабільної роботи системи.

Беріть ті, що є. Вибирайте карти з хорошою системою охолодження.


Блоки живлення для майнінг ферми

Для майнінг ферми потрібні хороші блоки живлення від перевірених виробників з сертифікатами 80+. Не економте на них і завжди тримайте хоча б один в запасі. Не давайте блоку працювати на повну потужність, тримайте 100 Вт в запасі.

При підключенні декількох блоків живлення до однієї ферми, рівномірно розподіляйте навантаження між ними і використовуйте спеціальне реле add2psu для об’єднання їх в ланцюг, котрий буде стартувати і вимикатися одночасно. Підключайте до реле molex від ведучого, а 24 pin від веденого блоку живлення.


Налаштування Windows і пулу для майнінгу

Встановіть всі оновлення драйверів для вашого обладнання. Встановіть файл підкачки на 20 Гб. Скачайте MSI Afterburner для розгону відеокарт. Встановіть TeamVeaver для віддаленого управління комп’ютером і HWiNFO64 для моніторингу системи (не обов’язково). Встановлюємо сам майнер. Для наочності вибираємо пул (мережа через яку ми будемо майнити) nanopool.org

Вибираємо валюту, в нашому випадку це Zcash і потрапляємо в розділ zec.nanopool.org, там переходимо в розділ help і викачуємо майнер (claymore для карт AMD і CUDA для Nvidia – вимкніть антивірус!)

Далі натискаємо правою кнопкою миші по файлу start (він може у вас називатися по іншому), змінити, і правимо за допомогою блокнота. Туди треба лише прописати адресу вашого гаманця (нижче розповім як створити його на біржі), назва вашої ферми, наприклад, Miner1, і вашу е-меіл, на який будуть приходити повідомлення про відключення ферми.

Зберігаємо, запускаємо файл і майнінг почався. Додайте ваш майнер в автозавантаження при старті ферми. Перевіряти статистику майнінгу можна на цьому ж сайті, просто вбийте в рядок пошуку адресу вашого гаманця, який налаштований в майнері.


Як отримати свій гаманець криптовалюти?

Всі гаманці безкоштовні і відрізняються тільки функціональністю з ступенем надійності. Розглянемо експрес варіант отримання гаманців на біржах Poloniex і Bittrex.

Реєструємося на даному сайті, переходимо в розділ «Balances” \ “Deposits & Withdrawals». Там прибираємо галочку з пункту «приховати нульовий баланс», шукаємо необхідну монету в списку і тиснемо на кнопку «Deposit». Читаємо попередження і тиснемо на кнопку «Got it. Show me the Deposit Address ». Тепер ви бачите адресу вашого гаманця.

Детальніше про біржах і гаманцях ви можете дізнатися з відповідних розділів на нашому сайті. Якщо даний варіант видобутку криптовалюти занадто трудомісткий для вас, рекомендуємо звернути увагу на хмарний майнінг – він цікавий тим що абсолютно не вимагає технічних знань про криптовалюти і обладнання.

Якщо ж ви хочете ферму, але вагаєтесь, бо не впевнені, що налаштуєте все коректно – звертайтесь до нас, ми з радістю допоможемо Вам зібравши її під ключ!
Сподобалось? Поділись!
 •  
 •  
 •  
 •